Podatki

Fundacja rodzinna jest zwolniona podmiotowo z podatku CIT. Wynika to z założenia, że fundacja ma być podmiotem neutralnym podatkowo. Nie będzie płaciła podatku od dywidendy przysługującej jej z tytułu posiadania udziałów lub akcji. Zwolnienie z podatku CIT nie dotyczy jednak podatku od przychodów z budynków.

Opodatkowanie podatkiem CIT ma wystąpić w momencie wypłaty świadczeń na rzecz beneficjentów w oparciu o stawkę podatku 15 proc. Ta sama stawka będzie obowiązywała w przypadku przekazywania mienia beneficjentom w wyniku rozwiązania fundacji rodzinnej. Podstawę opodatkowania stanowi przychód. Przy rozwiązaniu fundacji rodzinnej przychód ten można pomniejszyć o wartość podatkową mienia wniesionego przez fundatora.

Beneficjenci od otrzymanych świadczeń nie zapłacą podatku PIT, jeśli będą z kręgu najbliższej rodziny. Pozostali zapłacą 15 proc. podatek PIT.

Szczególne zasady opodatkowania wystąpią w przypadku prowadzenia przez fundację działalności gospodarczej. Jeśli fundacja będzie prowadziła działalność gospodarczą w zakresie wykraczającym poza działalność dozwoloną, stawka opodatkowania dochodów z takiej działalności będzie wynosiła 25%.