Odpowiedzialność

Fundacja rodzinna odpowiada solidarnie z fundatorem za jego zobowiązania powstałe przed jej ustanowieniem. Odpowiedzialność tę można wyłączyć lub ograniczyć wyłącznie za zgodą wierzyciela. Celem wprowadzenia takiej regulacji jest przyznanie ochrony wierzycielom, których dłużnicy będą chcieli uniknąć egzekucji poprzez wniesienie majątku do fundacji rodzinnej.

Odpowiedzialność fundacji rodzinnej ogranicza się jednak do wartości mienia wniesionego przez fundatora według stanu z chwili wniesienia, a według cen z chwili zaspokojenia wierzyciela.

Szczególne zasady odpowiedzialności dotyczą powstałych po ustanowieniu fundacji rodzinnej obowiązków alimentacyjnych obciążających fundatora. Jeśli egzekucja tych obowiązków wobec fundatora okaże się bezskuteczna, uprawniony może prowadzić egzekucję z majątku fundacji rodzinnej. W pierwszej kolejności fundacja rodzinna zaspokaja roszczenia osób, wobec których fundatora obciąża obowiązek alimentacyjny, ale nie może to prowadzić do pokrzywdzenia beneficjenta, wobec którego na fundatorze ciąży obowiązek alimentacyjny.

W przypadku braku możliwości zaspokojenia beneficjentów w pełnej wysokości, w związku ze zobowiązaniami wobec osób trzecich, zarząd ma miarkować świadczenia, tak aby nie pokrzywdzić żadnego z beneficjentów.

Jeśli beneficjent otrzyma od fundacji rodzinnej świadczenie, które nie jest mu należne, jest zobowiązany do jego zwrotu, a członkowie zarządu, którzy przekazali to świadczenie beneficjentowi są z nim solidarnie zobowiązani.