Organy fundacji

Każda fundacja rodzinna musi posiadać zarząd i zgromadzenie beneficjentów. Fundator może ustanowić dodatkowo radę nadzorczą. Ustanowienie rady nadzorczej jest obowiązkowe, jeżeli liczba beneficjentów przekracza 25 osób.

Zarząd

Zarząd prowadzi sprawy fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz. Ustawodawca przypisał zarządowi także takie zadania jak realizacja celów fundacji rodzinnej określonych w statucie oraz zapewnienie płynności finansowej i wypłacalności fundacji rodzinnej. W relacjach z beneficjentami zarząd jest z kolei zobowiązany do prowadzenia listy beneficjentów, informowania beneficjentów o przysługujących im świadczeniach i spełniania tych świadczeń.

Członków zarządu powołuje fundator, chyba, że statut stanowi inaczej. Zarząd może być jedno- lub wieloosobowy. W braku innego porozumienia, funkcję członka zarządu pełni się bez wynagrodzenia.

Jeśli członek zarządu jest jednocześnie jedynym beneficjentem, to wszelkie czynności prawne pomiędzy tym członkiem zarządu, a fundacją rodzinną wymagają formy aktu notarialnego, o którym zawiadamiany jest sąd rejestrowy. Obowiązek zachowania formy aktu notarialnego nie dotyczy świadczeń przysługujących takiemu beneficjentowi.

Zgromadzenie beneficjentów

Zgromadzenie beneficjentów jest organem, którego skład określa się w statucie, ponieważ tworzą go beneficjenci, którym w statucie przyznano uprawnienie do uczestnictwa w nim. Zadania zgromadzenia beneficjentów są zbliżone do zadań zgromadzenia wspólników spółki z o.o. Uchwały zgromadzenia beneficjentów wymagają:

O ile statut nie stanowi inaczej, w przypadku śmierci fundatora i braku rady nadzorczej zgromadzenie beneficjentów powołuje i odwołuje członków zarządu.

Rada nadzorcza

Fundator może ustanowić w statucie radę nadzorczą. Rada nadzorcza sprawuje nadzór nad zarządem w zakresie przestrzegania prawa i postanowień zawartych w statucie. W statucie można rozszerzyć uprawnienia rady nadzorczej, np. uzależnić nabycie i zbycie nieruchomości od jej zgody.

Rada nadzorcza posiada prawo do żądania niezwłocznego przekazania jej informacji, dokumentów, sprawozdań i wyjaśnień, jednak nie później niż w terminie dwóch tygodni od dnia zgłoszenia odpowiedniego żądania do zarządu lub osoby obowiązanej.

Członków rady nadzorczej powołuje fundator, chyba, że statut stanowi inaczej. Po śmierci fundatora uprawnienie to przysługuje zgromadzeniu beneficjentów. Rada nadzorcza może być jedno- lub wieloosobowa.

W braku innego porozumienia, funkcję członka rady nadzorczej pełni się bez wynagrodzenia. Nie można pełnić jednocześnie funkcji członka zarządu i członka rady nadzorczej.