Rozwiązanie fundacji

Fundacja może być rozwiązana na podstawie:

Zarząd może podjąć uchwałę o rozwiązaniu fundacji w przypadku, gdy zaszły okoliczności wskazane w statucie, w szczególności upłynął okres, na jaki fundacja rodzinna została powołana, zrealizowany został cel fundacji rodzinnej, brak jest możliwości dalszej realizacji celu fundacji rodzinnej lub jego realizacja wiąże się z nadmiernymi trudnościami, a usunięcie przeszkód nie może nastąpić bez konieczności poniesienia niewspółmiernie wysokich kosztów.

Jeśli z innych ważnych powodów kontynuowanie działalności fundacji rodzinnej jest niecelowe, wtedy zgromadzenie beneficjentów może jednomyślnie zadecydować o jej rozwiązaniu. Gdy jednym z beneficjentów będzie małoletni, jego zgoda na rozwiązanie fundacji rodzinnej będzie wymagała zezwolenia sądu opiekuńczego.

Z przyczyn opisanych powyżej, a także w przypadku gdy fundacja jest zarządzana w sposób oczywiście sprzeczny z jej celem lub interesami beneficjentów o rozwiązaniu fundacji rodzinnej może orzec sąd rejestrowy. Taka sytuacja może nastąpić w szczególności, gdy sąd rejestrowy wezwie zarząd do usunięcia naruszeń w zakresie zarządzania fundacją w sposób oczywiście sprzeczny z jej celem lub interesami beneficjentów, a zarząd nie usunie tych naruszeń w terminie, co będzie skutkowało nałożeniem grzywny.

Rozwiązanie fundacji rodzinnej następuje po przeprowadzeniu likwidacji, z chwilą wykreślenia fundacji z rejestru fundacji rodzinnych.