Władza

Odpowiedzialność za podejmowane decyzje

Jak przekazać władzę w firmie i nie zwariować?

Nestor czuje się w firmie niezastąpiony. Wyznacza wartości, kierunki rozwoju, podejmuje kluczowe decyzje operacyjne. Przekazanie sukcesorowi prawa do zarządzania firmą wiąże się dla nestora z obawą o utratę kontroli oraz brak wpływu na dalszą działalność firmy. Z tej przyczyny decyzja o przekazaniu władzy jest bardzo często odkładana w czasie. Mając na uwadze złożoność relacji pomiędzy sukcesorem i nestorem proces ten warto zaplanować i stopniowo wdrażać go w życie.

Wybór sukcesora

Zanim nestor podejmie decyzję kiedy i jak rozpocząć proces przekazywania władzy musi odpowiedzieć sobie na szereg pytań związanych z wyborem osoby sukcesora:

  • Czy nestor posiada kandydata na sukcesora?
  • Czy jest to kandydat powiązany rodzinnie z nestorem, czy jest to menadżer zewnętrzny?
  • Czy kandydat na sukcesora jest zainteresowany przejęciem odpowiedzialności za losy firmy?
  • Czy kandydat na sukcesora respektuje wartości na których zbudowana jest firma?
  • Czy kandydat na sukcesora posiada odpowiednią wiedzę i uprawnienia?
  • Czy kandydat na sukcesora ma dobre relacje z pracownikami?

Od pracownika do kierownika

Różne są drogi prowadzące do udanej sukcesji. Wielu sukcesorów wskazuje, że od dziecka uczestniczyło w działalności firmy, zaczynając od pomocy przy prostych czynnościach, poprzez obsługę bardziej złożonych procesów, specjalizację, na zastępstwie nestora podczas jego urlopu kończąc. Przejście przez wszystkie szczeble organizacji pozwala sukcesorowi na poznanie firmy od podszewki i zdobycie niezbędnej wiedzy i umiejętności.

Zmiana dowódcy

Jeśli firma jest gotowa pod kątem finansowym, organizacyjnym i prawnym na zmianę głównego dowódcy, należy dopełnić formalności prawnych. Najbardziej klasycznym przykładem przekazania władzy jest zmiana prezesa zarządu, jakkolwiek ten etap sukcesji może przybierać również inne formy - udzielenie prokury, wprowadzenie dwuosobowego sposobu reprezentacji, związanie przekazania władzy z przekazaniem własności, rozpoczęcie jednoosobowej działalności gospodarczej przez sukcesora. Nestor musi podjąć decyzję czy zostaje w firmie z głosem doradczym, czy pozostawia firmę i kieruje swoje zainteresowania w inną stronę czy wybiera rozwiązania pośrednie.

Świat poza firmą

Nieodłącznym elementem procesu sukcesji jest pogodzenie się nestora z tym, że istnieje świat poza firmą. Aby było to możliwe - w ramach procesu sukcesji należy określić źródła utrzymania nestora po odejściu z firmy. Powinien to być czas na spełnianie przez nestora marzeń i czerpanie satysfakcji z faktu zbudowania firmy wielopokoleniowej.